TR EN

GİRİT’E SEYAHAT ve ULAŞIM

VİZE

Yunanistan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen vize rejimine göre vizeye tabidirler. Schengen Anlaşması’na dayanan Yunan vize rejimi, Yunanistan’dan transit geçecek vatandaşlarımıza da vize zorunluluğu getirmektedir.

Tüm diğer Yunan adaları gibi,  Girit’te de sınır kapılarında vize verilmesi uygulaması bulunmamaktadır.

ASTRO SUMMER CAMP 2017 Girit seyahatinizi  planlarken, Schengen vizenizi vakitli almanızı öneririz.

.

.

GİRİT’E ULAŞIM 

Girit Adasına Türkiye’den direk uçuş bulunmamaktadır. Girirt’e aktarmalı uçuşlar ile seyahat etmek mümkün olduğu gibi, yaz aylarında özellikle yoğun olarak yapılan çeşitli feribot seferleri ile de Girit’e ulaşmak mümkündür.


HAVAYOLU İLE SEYAHAT PLANLAMA

Adaya  Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Adaya özellikle yaz aylarında gerek Avrupa’nın muhtelif şehirlerinden, gerek Yunanistan’ın Atina ve Selanik şehirlerinden çok sayıda günlük  uçak seferleri yapılmaktadır.

Türkiye’den Girit’e  yapılacak aktarmalı uçuşlar için önce Türkiye’den Atina ya da Selanik’e gidip ardından Girit’e  geçmeniz gerekmektedir.

Türkiye’den Atina ve Selanik şehirlerine hem Türk Hava Yolları’nın hem de Aegean Havayolları’nın düzenli uçuşları bulunmakta olup,  bu şehirlerden Girit’e seyhat için ise  Aegean Airlines/Olympic Airlines  veya SkyExpress havayollarının seferleri tercih edilebilir.

Havayolu planlaması yapılırken dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı da Girirt Adası’ndaki havalimanı tercihi olacaktır.

Girit’te toplam 3 adet havalimanı olup, (Chania, Heraklion, Sitia), Girit’e uçakla ulaşımda yapılacak uçuş planlamasının, ASTRO SUMMER CAMP 2017 şehri olan  Heraklion şehrindeki Kazantzakis International Havalimanı olarak seçilmesini önermekteyiz.  Chania ve Sitia havalimanları Heraklion şehrine yaklaşık 3er saatlik karayolu uzaklığındadır.

Yaz aylarına özgü bir diğer öneri:  Özellikle yaz aylarında;  Rodos, Kos, Midilli, Mikonos gibi adalardan da Girit’e düzenli  direk uçak seferleri yapılmakta olup, Marmaris üzerinden Rodos’a, Ayvalık üzerinden Midilli’ye, Bodrum üzerinden Kos’a, İstanbul üzerinden Mikonos’a yapılacak uçuşları takiben bu adalardan da direk Girit’e uçak seferleri planlanabilir.


FERİBOT  İLE SEYAHAT PLANLAMA

Rodos, Santorini ve Atina-Pire limanlarından adaya düzenli  gemi seferleri yapılmaktadır. Atina’dan Pire limanına ulaşıp oradan gemi ile Girit’e gelmek alternatifinin biraz uzun ve yorucu bir planlama olacağını, Atina-Pire Limanından gemi ile Girit’e yapılacak yolcuğun yaklaşık 9 saat sürdüğünü hatırlatır, ve bu deniz yolculuğu rotasının Girit’e varmadan önce  Mikonos ve Santorini’ye uğradığını ve bu adalara planlanacak uçak yolculuğunun ardından gemi rotasının bu noktalarından da feribot ile Girit’in Heraklion  limanına ulaşmanın mümkün olduğunu da belirtmek isteriz. Santorini-Girit arası gemi ile yakaşık 1,5 saat, Mykonos-Girit arası ise gemi ile yaklaşık 4 saat sürmektedir.

Feribot alternatiflerini kullanarak Girit’e seyahatlerini planlamak isteyen katılımcılarımız, düzenli olarak Girit’e feribot seferleri düzenleyen MINOAN LINES , GREEK FERRIES, HELLENIC SEAWAYS başta olmak üzere çeşitli deniz yolları  işletmelerinin  web sayfalarından gerekli planlamaları yapılabilir.

GİRİT’TE KONAKLAMA